Bookmark

Műhelymunka

kollégák...

A Szoborkány Stúdió Kerámia  termékei kézimunkával készülnek, csak a legszükségesebb gépeket használjuk, pl a kézikorongot villanymotorral hajtjuk, vagy az öntőmasszát és a mázakat géppel keverjük fel, de ezenkívül minden kézzel történik. Az alábbiakban egy nem túl kimerítő, de azért remélhetőleg érdekes képanyagot mutatunk be arról, hogy mi hogyan készül.

 

Gyúrás

Korongolás I.

Az egyik első folyamat a korongolás, ami gyúrással kezdődik. A friss, agyaggyártó által már előkészített agyagot mint a tésztát, meg kell gyúrni, egyrészt, hogy homogenizáljuk, másrészt, hogy az esetleg benne maradt levegőbuborékokat eltávolítsuk.

Középrefogás

Korongolás II.

Az agyagot ezután a korongtányérhoz kell csapni, melyet előtte egy kis darab agyag felkenésével tettünk tapadóssá. Eztán a "rögöt" benedvesített kézzel, a centrifugális erő segítségével középre fogjuk. Ha ez nem sikerül, azt úgy hivjuk, hogy a rög "táncol" (Zene nélkül)

Lyukasztás, felhúzás

Korongolás III.

A lyukasztás és a felhúzás során adjuk meg a tárgy körülebelüli formáját és méretét. A balkéz belülról, a jobbkéz kívülről alakítja a formát. Itt dől el minden. Később már nem lehet lényeges módosításokat elkövetni - ha ezt elszúrtuk, minden veszve van. (nem szoktuk elszúrni)

Igazítás, bezárás

Korongolás IV.

Még mindig felhúzás, aztán igazítás, bezárás...

Késelés

Korongolás V.

A befejezés fazekaskéssel, vagy speciális acélpangével, esetleg szintén spéci formasablonok segítségével történik. Ezekkel a szerszámokkal lehet kialakítani a végső formát , az esetleges csíkozást.

Levágás

Korongolás VI.

Már csak le kell vágni, hogy palára, s aztán a polcra kerülhessen a darab, hogy ott száradásra, vagy összerakásra várjon. Ha nem mintázzuk meg, egy-két nap száradás után már lehet is " retusálni"

Mintázás

Mintázázás

Ha a darab "bőrkeményre" száradt, lehet mintázni, vagyis a korongolt és/vagy öntött részeket összeragasztani és kivágni. Ehhez ecsetet, "foccs"-ot (híg agyag) éles késeket, mintázófákat használunk. Hogy hogyan, az minden műhely féltve őrzött titka.

Retusálás

Retusálás

Megvárjuk, míg a darabok teljesen ki nem száradnak, aztán eljön az idő, hogy a munka nyomait eltávolítsuk: az ujjnyomokat, kifolyt foccsot, késsel le kell kaparni, majd vizes szivaccsal le kell mosni. aztán mehet a kemencébe, nyerségetésre.

Égetés, kemence

Égetés.

A mi kemencénk elektromos árammal működik, de mások gáz, fa esetleg olaj, széntüzű kemencét is használnak. Első a nyerségetés. Ez nálunk 920 Celsius fokon történik, eredménye a "Terrakotta", ami az egyszer égetett vörösagyag edény.

Mázazás

Mázazás

Nyerségetés után a terrakottát lehet mázazni. Folyékony máziszapba való mártással, festékszórással, ecseteléssel, esetleg leöntéssel. A máziszap lényegében finom porrá tört üveg és színező, olvasztóadalékok vizes keveréke. Aztán újra ki kell égetni a lemázazott kerámiát, ezúttal az alkalmazott máztól függően 900-1050 Celsius fokon.

Hát valahogy...

Hát valahogy

így készül.....így készül...

 

Bookmark